Informacja o uprawnieniach wyborców z niepełnosprawnością
Wyborca niepełnosprawny oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat, (wpisany do rejestru wyborców w danej gminie) ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w obwodzie głosowania w danej gminie właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania mają prawo do uzyskiwania informacji o:
1) terminie wyborów i referendum oraz godzinach głosowania;
2) właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania;
3) lokalach obwodowych komisji wyborczych znajdujących się najbliżej jego miejsca zamieszkania, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych;
4) warunkach ujęcia wyborcy w spisie wyborców w obwodzie głosowania, w którym znajduje się lokal obwodowej komisji wyborczej dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych;
5) warunkach bezpłatnego transportu do i z lokalu wyborczego;
6) komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych listach kandydatów i kandydatach;
7) pytaniach referendalnych;
8) warunkach oraz formach głosowania.
Informacje powyższe są przekazywane wyborcy niepełnosprawnemu na jego wniosek, po podaniu nazwiska, imienia (imion) oraz adresu zamieszkania.
Wyborca niepełnosprawny, na swój pisemny wniosek o zmianę miejsca głosowania wniesiony do Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim najpóźniej do dnia 12 października 2023 r. jest dopisywany do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania spośród obwodów głosowania, w których znajdują się lokale dostosowane do potrzeb wyborców niepełnosprawnych na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania.
Wniosek należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Aleja Powstańców Wielkopolskich 18 – Referat Ewidencji Ludności, Dowodów Osobistych i Spraw Mieszkaniowych (p.107 I piętro).
Wszelkie informacje odnośnie spisu wyborców, zaświadczeń o prawie do głosowania, zmiany miejsca głosowania na wniosek oraz aktów pełnomocnictwa można uzyskać w godzinach pracy Urzędu tj. od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00 w Wydziale Spraw Obywatelskich pok. 107, tel. 62 58 22 107, a także w Biurze Obsługi Interesanta tel. 62 58 22 444 lub 62 58 22 445.
Informacje dotyczące głosowania przez osoby niepełnosprawne można uzyskać w pok. 102, I piętro lub pod numerem telefonu 62 58 22 102.
Prawo do głosowania przez pełnomocnika
Wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu. Przepis stosuje się również do wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 60 lat. Głosować przez pełnomocnika można tylko w kraju.
Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania.
Pełnomocnikiem nie może być
· osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania,
· mąż zaufania,
· Obserwator społeczny
· Osoba kandydujące w wyborach.
Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Wyborca w celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa składa wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której jest ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania.
Termin złożenia wniosku:
Najpóźniej do 6 października 2023r.
Wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa można składać w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Aleja Powstańców Wielkopolskich 18 ( p. 31. –parter lub p. 107 -I piętro)
Do wniosku należy dołączyć: - pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa, - kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 60 lat. Akt pełnomocnictwa jest sporządzany z zasady w miejscu stałego zamieszkania wyborcy, chyba, że wyborca we wniosku zwróci się o jego sporządzenie w innym miejscu na obszarze miasta Ostrowa Wielkopolskiego, w którym stale zamieszkuje i ujęty jest w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania.
Wyborca ma prawo cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa. Cofnięcie pełnomocnictwa następuje przez złożenie najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów stosownego oświadczenia Prezydentowi Miasta, lub doręczenie takiego oświadczenia właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania.Wyborca, który udzielił pełnomocnictwa może głosować osobiście w lokalu wyborczym, jeżeli wcześniej nie oddał głosu pełnomocnik. Głosowanie osobiste przez wyborcę powoduje wygaśnięcie pełnomocnictwa.